Ege Bölgemizde Ziyaret Edebileceğiniz 9 Milli Park | EgeEtkinlik.com | Fırsat Etkinlikleri | Konserler | Tiyatro | Festival

Ege Bölgemizde Ziyaret Edebileceğiniz 9 Milli Park

Home » Afyon Etkinlikleri » Ege Bölgemizde Ziyaret Edebileceğiniz 9 Milli Park

Yorum Ekle

Hoşgeldiniz arkadaşlar. Yine sizler için çok güzel bir liste hazırladık. Hoşunuza gitmesini umarız.

Öncelikle “milli park” nedir. Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesinin tanımlamasına göre milli park, “Bir bölgedeki doğal bitki örtüsünü ve orada yaşayan hayvanları veya üzerinde bulunan tarihi yapıları korumak amacıyla devlet tarafından koruma altına alınmış bölge.” demektir. Bu bölgeler tarihi, arkeolojik ve jeolojik olarak önemli yerlere sahiptirler. Ayrıca devlet tarafından vatandaşlar buraları gezebilsinler diye bu bölgelere spor, piknik, gözlem alanları kurulmaktadır.

Milli parkın tanımını kısaca yaptığımıza göre şimdi listemize bir göz atabiliriz.

Marmaris Milli Parkı (Muğla)

Muğla il merkezine yaklaşık olarak 60km mesafededir. Marmaris ilçesi sınırları içerisindedir. Yüz ölçümü 29.206 hektar kadardır. İçerisinde çok sayıda hayvan ve bitki türü barındırmasının yanında çok sayıda gezilebilecek yere sahiptir. Eğer konaklamak isterseniz çevresinde tatil köyleri de bulunmaktadır. Marmaris denizi, ormanı ve güneşi ile insanlara çok güzel bir deneyim sunmaktadır.

Saklıkent Milli Parkı (Muğla)

Saklıkent Milli Parkı, Muğla ilinin Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Fethiye ilçe merkezine 40 km uzaklıktadır. 1.643,30 hektarlık bir alan üzerinde olup aslında büyük bir bölümü Antalya sınırları dahilindedir. Park 1000 metreyi bulabilen dik yamaçlara sahiptir ve kanyon Antalya ile Muğla’yı birbirine bağlar. Saklıkent, içerisinde çok çesitte vahşi hayvana ve bitkiye ev sahipliği yapar. İçerisinde doğa yürüyüşü, olta balıkçılığı, rafting ve piknik gibi aktiviteler yapılabilir.

Dilek Yarımadası Milli Parkı ve Büyük Menderes Deltası (Aydın)

Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçeleri arasında 27.598,16 hektar genişliğinde bir alana sahiptir. Yarımada bölümü 11000 hektar civarındadır. Diğer bir alanını ise Büyük Menderes Deltası oluşturur. Kuşadası ilçe merkezine 27km mesafededir. Park, insanlara yüzmek isteyenlere temiz bir plaj, yürüyüş ve piknik yapmak isteyenlere ise büyük bir alan imkanı sunmaktadır. İçerisinde doğayı gözlemleyebileceğiniz çok sayıda gözetleme alanları bulunmaktadır. Ayrıca milli park içerisinde Panionion, Ayayorgi Manastırı ve Zeus Mağarası gibi kutsal mekanlarda mevcuttur.

Spil Dağı Milli Parkı (Manisa)

Şehir merkezine 24 km uzaklıktadır. Yüz ölçümü 6.801,03 hektar kadardır. Dağ yaklaşık olarak 1500m yüksekliktedir.  İçerisinde mağara, göl, kanyon ve dolin gibi doğa harikaları mevcuttur. Parkta piknik alanları, restoran, konaklayabileceğiniz evler ve spor alanları da bulunmaktadır. Ayrıca Spil Dağı, mitolojide birçok hikayeye konu olmuş, tarihte birçok olaya şahitlik etmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Emre Sertkaya Serinhisar Konseri - 5 Temmuz 2019

Honaz Dağı Milli Parkı (Denizli)

Denizli iline yaklaşık olarak 25km uzaklıkta olup Honaz ilçesinde bulunmaktadır. 2528m’lik yüksekliği Ege Bölgesi’nin en yüksek dağı konumundadır. 9.428,98hektarlık bir alanı kaplar. Özellikle barındırdığı kuş ve flora çeşitliliği bakımından önemli bir yer muhafaza eder. Kamp ve doğa yürüyüşleri yapmak için oldukça uygun bir yapıya sahiptir.

Başkomutan Tarihi Milli Parkı (Afyonkarahisar, Kütahya)

Afyon şehir merkezine 17km mesafededir. Yaklaşık 34.833,60 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Ormanlık alanlar, göletler, vadiler açısından zengindir. Ancak en önemlisi Kurtuluş Savaşı zamanından kalma kahramanlık dolu günleri barındırmasıdır. İçerisinde 2 müze ve 11 adet anıt ve şehitlik vardır. Bulunduğu topraklar üzerinde binlerce şehit yatmaktadır. Gittiğinizde yakın tarihiniz hakkında birçok bilgiyi edinebilirsiniz.

BONUS (Milli Park Statüsünde Olmayanlar)

Ölüdeniz (Muğla)

Fethiye’ye 14 mesafededir. Yaklaşık olarak 3km uzunluğunda büyük bir plaja sahiptir. Havasının ve suyunun son derece temiz olduğu bilinmektedir. Özellikle sadece denizine bakmak bile insanda büyük bir huzur uyandırmaktadır. Tekne turları ve yamaç paraşütleri yapmaya oldukça müsaittir.

 

 

 

Karagöl Tabiat Parkı (İzmir)

Karagöl Tabiat Parkı içerisinde göl ve orman kaynakları bulundurmaktadır. yaklaşık 20 hektarlık bir alana sahip göl jeolojik hareketler sonucu oluşmuştur. İzmir il merkezine 35km uzaklıktadır. İçerisinde yürüyüş, piknik, safari ve kamp alanları bulunmaktadır. Bisiklet ile de gezebilme olanağı vardır. Ancak park alanı ve giriş gibi konularda biraz pahalı olabilir.

Ulubey Kanyonu (Uşak)

ABD’den sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonudur. Uzunluğu 45 km, derinliği ise 50m ve 170m arasındadır. Uşak iline 30km mesafededir. Etrafındaki çevre kirliliğinden dolayı uzun zaman ziyaretçilere açılmamış ancak yakın zamanda devlet tarafından cam teras yaptırılmış bu sayede kısmide olsa ziyarete açılabilmiştir. Ancak buradan bile muhteşem bir manzaraya eşlik edilebilmektedir. Kanyonda kafeterya da bulunmaktadır.

Evet listemiz bu kadardı. Sizin beğendiğiniz ve herkesle paylaşmak istediğiniz milli parklarımız neresi ?

Paylaş:
error

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın