Sinema Yerine Tiyatroya Gitmek İçin 9 Muhteşem Neden | EgeEtkinlik.com | Fırsat Etkinlikleri | Konserler | Tiyatro | Festival

Sinema Yerine Tiyatroya Gitmek İçin 9 Muhteşem Neden

Home » Afyon Etkinlikleri » Sinema Yerine Tiyatroya Gitmek İçin 9 Muhteşem Neden

Yazar: adminugur | Eklenme: Ocak 2, 2019 Yorum Ekle

Tiyatroya Gitmek İçin Nedenler

1)Gördüğün Şeyler Gerçektir

Tiyatro sinemanın aksine bir sahne sanatıdır. Oyuncular karşınızdadır ve oyunlarını sizin önünüzde, tekrar etme şansları olmadan oynarlar. Ekran olmadığı için her hareketlerini görürsünüz. Dekorlar gerçektir. 3D gözlüğe ihtiyacınız yoktur. Sesler kulağınıza direk gelir. Bunları bilmek sizi de oyuna katar.

2)Oyunun İçindesindir

Sinemanın aksine tiyatro sadece sahneyi değil sizi de kullanır. Sizin gözleriniz içine bakarlar. Size seslenirler. Hatta şanslıysanız sizi oyuna bile dahil ederler. Böylece sizde oyunu yaşarsınız.

3)Duygularını Daha Yoğun Yaşarsın

Sinemanın aksine tiyatro gerçek olduğu ve sizi oyunun içerisine çektiği için duygularınızı daha yoğun yaşayabilirsiniz. Hem oyuncuların duyguları da daha gerçektir ve siz bunları görüp kendinizi kaptırırsınız.

4)Tiyatro Samimidir

Sinemanın aksine daha samimidir tiyatro. Oyuncularda sahte yapmacıklık yoktur. Duygularını hissedersin. Sinemanın o karanlığı ve tek başınalığı yerine izleyiciler ve oyuncuları yanında hissedersin.

5)Eğitimin Ne kadar Önemli Olduğunu Anlarsın

Tiyatrodaki oyuncuların hata yapmaları gibi bir lüksleri yoktur ve bu yüzden çok daha dikkatli oynamaya çalışırlar. Ayrıca seslerini ve vücut hareketlerini gerçek manada görebildiğiniz için her hareketi ile kendilerini oyuna vermeleri gerekir. Ki bunlar da büyük bir eğitimin sonunda gerçekleşmiştir.

İlginizi Çekebilir:  1 Mayıs İşçi Bayramı Etkinlikleri 2019

6)Oyuncularla Tanışabilirsin

Oyun bittikten sonra tanışmak istediğiniz oyuncularla tanışabilir, konuşabilir ve fotoğraf çektirebilirsiniz. Ama sinemada bu olanaksızdır.

7)İnsanlarla Tanışabilirsin

Tiyatroya gittiğinizde oradaki insanlarda büyük ihtimal sizinle aynı düşünce de insanlar olacaklardır. Ayrıca tiyatronun samimi ortamı sayesinde onlarla tanışabilir güzel arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Ancak sinemaya giden insanlarda bu çok görülmez.

8)Tiyatro Sürprizlerle Doludur

Tiyatro sinemanın aksine sürprizler ile doludur. Oyuncular küçük hatalar yapabilir veya ufak değişiklikler olabilir. Zaten oyun o sırada gerçekleştiği için asla diğer oynandığı biçimde oynanmayacaktır. İlla ki ortamın atmosferine kendini ayarlayacaktır. Hem sinemadaki gibi kimse size sonunu söyleyip canınızı sıkmayacaktır.

9)Para İçin Sahnelenmez

Tiyatro sinemanın aksine para için sahnelenmez. Tiyatro girerken belli bir ücret verirsiniz ancak o ücrette zaten fazla değildir ve mekanın kirasına ve masraflara gider zaten. Sinemada ki gibi reklam bombardımanı da yoktur. Tiyatro genel olarak izleyicilere bazı doğruları anlatmak ve eleştirmek için oynanır.

Paylaş:

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın