Kuvayi Milliye Destanı Tiyatro Oyunu – 18 Mart 2019 | EgeEtkinlik.com | Fırsat Etkinlikleri | Konserler | Tiyatro | Festival

Kuvayi Milliye Destanı Tiyatro Oyunu – 18 Mart 2019

Home » 2019 Etkinlikleri » Kuvayi Milliye Destanı Tiyatro Oyunu – 18 Mart 2019

Yorum Ekle

Bayraklı Belediye Tiyatrosu’nun sergilediği Kuvayi Milliye Destanı, 18 Mart Çanakkale Zaferi etkinlikleri kapsamında Tepekule Kongre ve Sergi Merkezinde İzmirli tiyatro severlerle ücretsiz olarak buluşacak.

Oyun Hakkında:
“Kuvayi Milliye Destanı- Nazım Hikmet’in 1939’da yazmaya başladığı ve 1941’de bitirdiği Kuvayi Milliye şiiri(destanı) şairin Kurtuluş Savaşı’nı baplar halinde anlattığı bir destandır. Kuvâyi Milliye Destanı’nda Nâzım Hikmet, kapitalist-emperyalist Batı karşıtı, Anadolu insanının kurtuluşunu ifadeye yönelik ideolojik temele yaslanan farklı bir söylem geliştirir. Örtük bir dille ifade alanına taşınan bu söylem, sosyalist düşünce çerçevesinde Marksist dünya görüşünde kaynağını bulur. Böyle olunca da o, Kurtuluş Savaşı’na “alışılmış ‘kahramanlık öyküsü’ anlayışından farklı” bakar. Kuvayi milliye destanında, anlamı açıkça verilmese de materyalist, sosyalist dünya görüşü eserin “iç örgülerinde” kuvvetle hissedilir.

İlginizi Çekebilir:  Ege’de Temmuz Ayında Gerçekleşecek Tüm Festivaller 2019

Her okunduğunda insanı farklı şekilde etkileyen bir başyapıttır. Ulusal kurtuluş savaşında kıyıda köşede kalmış, dipnot insanlarının kahramanlığıdır aslında bu destan… İpliği Türkçe olan bir tığ gibi işlemiştir Nazım Hikmet Kuvayi Milliye’de Türk dilini.”

Kuvayi Milliye Destanı Tiyatro Oyunu
18 Mart 2019 – 20:00
Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi-Bayraklı
Oyun halka açık ve ücretsizdir.

Paylaş:
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın