Norm Ender'in Konu Kilit Klibindeki Göndermeler ve Analiz | EgeEtkinlik.com | Fırsat Etkinlikleri | Konserler | Tiyatro | Festival

Norm Ender’in Konu Kilit Klibindeki Göndermeler ve Analiz

Home » Etkinlikler » 2020 Etkinlikleri » Norm Ender’in Konu Kilit Klibindeki Göndermeler ve Analiz

1 Yorum

Çıkarttığı her şarkısı ile gündeme oturmayı başaran rapçi Norm Ender, bu seferde 9 Temmuz’da Youtube’a yüklediği Konu Kilit şarkısı ile gündeme geldi. Şarkıyı beğenenler olduğu kadar beğenmeyenlerin de olduğu klibi ve sözleri sizler için analiz ettik.

“Nasıl, nasıl bi’şiy?
Herkes bilirkişi (ey,ey)”

İnsanların gerek sürü psikolojisi gerekse kendini tatmin etmek için, hiçbir bilgisi olmadan bir konu hakkında atıp tutmasına gönderme yapıyor.

“O ne diyo, bu ne diyo?
Bütün işi (Kolpa)”

Onedio isimli internet sitesine gönderme yapıyor. Bu site zaman zaman çakma ve asılsız haberler veya saçma içerikler (iddiası) ile gündeme geliyor. Üstelik de oldukça popüler olan site, Norm Ender hakkında da haberler yapmışlardı.
Bir tek bu siteye değil başkalarınında dediklerinin kolpa, yalan olduğunu iddia ediyor olabilir.

“İyi düşün taşın ağrımasın başın (Gevşek!)
Konu kilit hepinize koyuyorum (Nokta!)”

İnsanların kendisine laf atmadan veya pişman olacakları laf söylemeden önce iyi düşünmeleri yoksa sonra çok uğraşacaklarını söylemiş. Burada ‘hepinize koyuyorum’ derken argo kullanmış ve devamını ‘nokta!’ diyerek kapatmış. Yani bundan takmıyorum ağızınıza da kapıyorum demek istemiş.

“Hey keş, ortamınız leş”

Norm Ender yine uyuşturucu ve alkol üzerinden şarkı yapanlara gönderme yapıyor.

“Ben koyunca hopluyor sürekli bir gebeş (Hep)”

Norm Ender’i çoğu rapçinin ve fanların sevmeme nedeni de sürekli diğer rapçileri eleştirmesi. Bu sözleri ile de her eleştiri yaptığında onları çıldırttığını söylüyor.

“Habeş maymunu!”

Burada rapçi Khontkar’a gönderme yapıyor olabilir. Norm Ender ikisini birbirine benzetiyor.

“Rap gez göz arpacık nişan al ateş (gang bang)”

Burada sözleri ile Rapçileri hedef aldığını ve mecazi anlamda ateş ettiğini söylemiş. Ayrıca ‘gangbang’ cinsel bir tabir olarak bir kadının birçok erkekle birlikte olması durumudur. (Burada ne anlam çıkarılır size bırakıyorum)

“Çamursuz güreş! (Rap)”

Çamursuz güreş deyimiyle başkalarına suç atarak kendini haklı çıkartanlara laf ediyor. (Rap’i çamursuz güreşe benzetiyor olabilir)

“Telif kalktı, bi mankenle Acarkent’te sevişcem”

Bir çok insan Norm Ender’in Mekanın Sahibi şarkısını çıkartmasını “parası bitti” olarak yorumlamıştı. Youtube ve Spotify gibi ortamlardan da şarkısı telif yemişti.
Bir süre sonra telif kalktı ve şarkı tekrar aktif oldu. Norm Ender burada hem çalıntı diyenlere hem de parası bitti diyenlerle dalga geçiyor. Yeniden para kazanmaya başladığını ima ediyor. Ayrıca “telif” kelimesini mecazi olarak “penis” anlamında kullanmış.
Acarkent ise İstanbul’da kurulan yeni yaşam alanlarından.

“Ne fark eder ki yalan haberse,
Gündem için yaratınız”

Burada yine yalan haber olsa bile insanların gündem olmak için bu yola başvurduğundan bahsetmiş.

“Sen ‘dedi’ ol, ben ‘kodum’,
Dedikoduysa sanatınız! (Fuck, ey)”

Sanatınız dedikodum ise ‘sen dedi ol, ben de kodum’ diyerek ‘kodum’ kelimesini argo kullanmış. Aynı zamanda ‘kodum’ kişinin kodu anlamına da geliyor olabilir.

“Lafını yut, geviş getir ve kalk (Ey!)”

Yalan haber yapan sitelerin kendisi hakkında yaptığı yalan haberleri suyunu çıkarana kadar kullanmasına gönderme yapmış. Yalan haber yapacaksan yut, geviş getir ve git demek istemiş.

“Rap’im dayandı güç bela,
Bu yeni nesil bi müptela”

Yeni nesil dinleyicilerin hep uyuşturucu Rap’i yapanları dinlediği ve kendi sanatının bu yüzden zar zor dinlenmediği söylüyor.

“Hey Mike atsana bir like
Zaten olduk artık asosyal bir halk (geç)”

Burada bilgisayarın başında veya cep telefonu elinde tutup sadece ona buna beğeni atan veya eleştirenlere laf çarpıyor. Herkesin de bu şekilde asosyal insanlara dönüştüğünden bahsediyor.

İlginizi Çekebilir:  Koray Avcı Çeşme Konseri - 23 Ağustos 2020

“Bu sene değere bindi bizim Hip-Hop kültürü
Tüh
Yeni bi Tarkan olamıyor mu Edis Görgülü”

Norm Ender burada bir çok Pop şarkıcısının para kazanabilmek için Rap şarkı çıkartmasını eleştiriyor. Edis’te Rap şarkısı çıkartmış ve bir konserinden rapçi Eminem’e benzetilmişti. Edis’e Tarkan üzerinden laf çarpıp Tarkan gibi Pop müziği tekrar kurtaramıyor mu diyor. Zamanında Tarkan Pop müziği herkese dinletmişti.

“Adımı karalıyorsa liboşların derbeder”

Kendisine laf atan Rapçilerin çevresinden gördüğü desteğin sadece çıkara dayalı olduğundan bahsediyor.

“Gerçek MC sorunlarla her bi cephede darp eder”

Yeni nesil MC’lerin yazdığı şarkı sözlerini değersiz görüyor ve asıl MC’lerin protesto Rap yapması gerektiğini söylüyor.

“İşte böyle bilader sen de kıçını kaşırsın
Ben bir şarkı yaptığımda anca beton taşırsın”

Demin söylediklerine ek olarak sadece kendisinin gerçek MC olduğun, diğerlerinin sadece boş oturup kıçlarını kaşıdıklarını söylemiş. Beton taşırsın diyerek de sadece şarkılarına malzeme olacaklarından bahsetmiş.

“Koş (hey) varsa yoksa iftira ne
Hoş (hey) atsa tutsa kaç yazar bu
Boş (hey) yalanla beni mi gömdünüz?”

Ne derlerse desinler iftira ve yalan olduğunu, atsalar belki tutar ama tutmasa önemli değil diyor. Yalanlar ile beni yok edemezsiniz diyor.

“Kim haklı gördünüz
Ve kenefe geri döndünüz (şut şut)

İnsanların karalamaları bittikten sonra kimin haklı olduğunu gördüklerini ve tekrar yalakalık yapmaya geri döndüklerini anlatmış.

“Aaaa, Y nesli uyan
90’lar kalk!”

Burada kendi yaşıtlarının ve o dönemkilerin tekrar ayağa kalkmasını istiyor.

“O neşeli hoş günler
Göçmüşler çoktan
Bize de bu çağ kalmış
Hep boktan (bok bok)”

Burada zaten sözlerden anlaşıldığı gibi o güzel günlerden hiçbirşey kalmadığını ve bu çağın bombok olduğunu söylüyor. Zaten bu neslin kendi sözlerini bu yüzden anlayamayacağından da bahsetmişti.

ŞİMDİ DE KLİBE VE ÖZELLİKLE SON SAHNELERE ODAKLANALIM

Elinden el feneri ile dolaşmak ve el feneri sembolik olarak her zaman karanlık çıkmak ve gerçekleri aramak anlamında kullanılmıştır. Norm Ender’de burada onu yapıyor. Hatta şu ünlü tarihi sözleri akla getiriyor:
Güpegündüz elinde lambayla dolaşan kendisine ne yaptığını soranlara, Diyojen’in cevabı şu oluyor: “Adam arıyorum, adam!”

Özellikle klibin sonundaki görseller ve sözler önemli. Y nesli uyan derken ne demek istediğinden bahsetmiştik. Görsellerde ise şimdiki nesil ile yani Z nesli ve Y neslini karşılaştırıyor. Z nesli artık dışarıda sosyalleşmiyor ve hep evlerde. Eski oyunları oynamıyor sadece sanal ortamlarda takılıyor.
Mesela klipte bir kız çocuğu üzerinden ortamı gözlemliyoruz. Kız çocuğu eski tarz kıyafetler giymiş, büyük ihtimal Y kuşağından bir kız çocuğu. Bisiklet görüyoruz, eskiden çocukların çok sevidiği bisiklet artık hayaletimsi bir hal almış, kimse sürmüyor. Sonra kız çocuğu 90’ların en sevilen isimlerin Barış Manço ve programını görüyor televizyonda. Ama artık doksanlar yok. kafasını çevirip hafif duygusallaşıp gidiyor. Kalabalık görüyoruz. Kız çocuğu merak edip yanlarına gidiyor. Herkes telefon ile olay yerini çekiyor. Aynı anda da Barış Manço arkadan gelip kıza sarılıyor ve avutuyor, sarılıyorlar. Barış Manço’ya ve eskiye yine bir özlem var burada. Sonra biz yine olay yerini görüyoruz. Bir suç işlenmiş gibi olay mahalli süsü verilmiş. Olay mahallinde ise hiç kimsenin artık oynamadığı ve yeni neslin bilmediği seksek oyunu tıpkı cinayet işlenmiş gibi kullanılmış. Yeni demek istiyor ki eski oyunlar öldü, eskiler bitti.
Yani bize de bu çağ kaldı, hep boktan…

Paylaş:
 • İzmir Ağustos Ayı Etkinlikleri 2020

  Çeşme’den Bornova’ya, Karşıyaka’dan Alsancağa kadar konser,tiyatro ve festival gibi Ağustos ayı içerisinde düzenlenecek etkinlikleri sizler için listeledik. Etkinliklerden haberdar olmak ve çekilişlerden bilet kazanmak için İZETAJ Instagram hesabımızı takip edin.https://www.instagram.com/izetaj.org35/

 • Çeşme Açıkhava Yaz Konserleri 2020

  İzmir ve Ege’nin en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Çeşme’de Açıkhava konserleri belli oldu. Covid-19 Yeni Koronavirüs salgını sebebiyle düzenlenemeyen konserler, normalleşme adımları itibariyle Açıkhava da düzenlenmeye başlıyor.Konserler kapsamında Türk

 • İzmir Açıkhava Etkinlikleri 2020

  Covid-19 Korona Virüs Hastalığı sebebiyle tüm dünya da hayat durma noktasına geldi ama ne mutlu ki her şey yoluna girmeye başladı. Temmuz ve Ağustos gibi etkinlikler başlayacak. Karantina sonrası plan

 • Ege Bölgesi Şenlik ve Festivaller Listesi ( Güncel )

  Ege Bölgesinde yer alan İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Uşak, Kütahya, Afyon, Manisa’nın arasına Balıkesir’i de dahil ettik ve sizlere sürekli güncellenecek olan mükemmel bir festival listesi hazırladık. Aşağıdan etkinliklere tıklayarak

 • Mücver Yalıkavak Konserleri 2020

  Bodrum Yalıkavak’ın parlayan yıldızı Mücver Yalıkavak, ünlü isimleri misafir etmeye devam ediyor. Bizde sizler için mekanın konser programını listeledik. Bu yaz açılan ve karantina sonrası düzenlediği konser ve etkinlikler ile

 • Deniz Seki Bodrum Konseri – 8 Ağustos 2020

  Ünlü şarkıcı Deniz Seki, 8 Ağustos akşamı, gözde mekanlardan Mücver Yalıkavak’ta sahne alacak. Aşk, İyisin Tabi, Yakamoz gibi birçok başarılı şarkıya imza atan usta şarkıcı Deniz Seki Bodrum’a geliyor. Bodrum

 • Redd Bodrum Konseri – 22 Ağustos 2020

  Sevilen rock grubu Redd, 22 Ağustos akşamı Bodrum Off Gümüşlük’te sahne alacak. 1996 yılında kurulan ve önemli parçalara imza atan ünlü rock müzik grubu Redd, Bodrum’un gözde mekanlarından Off Gümüşlük’te

 • Necati ve Saykolar Forum Aydın Konseri – 14 Ağustos 2020

  Sevilen grup Necati ve Saykolar 14 Ağustos akşamı, David People Aydın’da sahne alacak. Kurulduğu günden beri sayısız konser veren grup Necati ve Saykolar Forum Aydın’a geliyor. Forum Aydın’da bulunan David

 • Didim Yaz Konserleri 2020

  Aydın’ın önemli turizm bölgelerinden Didim’de bu yaz gerçekleşecek konser ve etkinlikleri sizin için buradan yayımlayacağız. Aydın’ın ilçelerinden Didim her sene çok sayıda yerli ve yabancı turist çekmekte. Denizi, kumalı ve

 • Uşak Hayal Kahvesi 2020 Programı

  Uşak’ın önemli eğlence mekanlarından Hayal Kahvesi Uşak’ın 2020 konser ve etkinlik programını sizler için listeledik. Uşaklı gençlerin gözde mekanlarından Hayal Kahvesi sizler için önemli etkinliklerle yeniden sizlerle. Ziyaretçilerine sunduğu rahat

 • Ceza Kuşadası Konseri – 29 Ağustos 2020

  Türk rap müziğin en önemli isimlerinden Ceza, 29 Ağustos akşamı Altın Güvercin Amfi Tiyatro’da muhteşem bir konser verecek. Rap müziğin Türkiye’deki en çok tanınan isimlerinden biri olan Bilgin Özçalkan yani

 • Ceza Çeşme Konseri – 28 Ağustos 2020

  Türk rap müziğin en önemli isimlerinden Ceza, 28 Ağustos akşamı Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda muhteşem bir konser verecek. Rap müziğin Türkiye’deki en çok tanınan isimlerinden biri olan Bilgin Özçalkan yani Ceza,

 • Ceza Bodrum Konseri – 21 Ağustos 2020

  Türk rap müziğin en önemli isimlerinden Ceza, 21 Ağustos akşamı Bodrum Antik Tiyatro’da muhteşem bir konser verecek. Rap müziğin Türkiye’deki en çok tanınan isimlerinden biri olan Bilgin Özçalkan yani Ceza,

 • Haybeden Gerçeküstü Aşk Tiyatro Oyunu Afyon – 7/14/21 Ağustos 2020

  Haybeden Gerçeküstü Aşk Tiyatro Oyunu, 7,14 ve 21 Ağustos tarihlerinde Afyonkarahisar Hıdırlık Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek. 2007 yılında Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ’ın başrollerini paylaşarak Beşiktaş Kültür Merkez’inde izleyiciyle buluşturdukları

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorumlanan Norm Ender’in Konu Kilit Klibindeki Göndermeler ve Analiz

 1. 90Lar   12 Temmuz 2020 at 6:24 pm

  “Hey Mike atsana bir like
  Zaten olduk artık asosyal bir halk (geç)”

  Bu kafiyelere benzer başka bi rapçi yaptığı zaman dinliyorlar ama sırf norm ender yaptığı için eleştiriyorlar. Bence norm ender bu gibi kafiyelerin saçma olduğundan bahsediyor geç derken.

  Cevapla

Etkinliğe Yorum Yap