Salgın Konulu İzleyebileceğiniz En İyi 12 Yapım | EgeEtkinlik.com | Fırsat Etkinlikleri | Konserler | Tiyatro | Festival

Salgın Konulu İzleyebileceğiniz En İyi 12 Yapım

Home » Belgesel Etkinlikleri » Salgın Konulu İzleyebileceğiniz En İyi 12 Yapım

Yorum Ekle

Salgın ve pandemi gibi distopik konulu filmler her zaman ilgi çekmiştir. Sinema ve televizyonda da bolca örneğini gördüğümüz bu konu şu günlerde çok daha gündemde.

Covid-19 adlı virüsün dünyaya yayılması sonucunda karantinaya çekilmemiz bizi bu konu ile ilgili daha bir meraka itti. Biz de hazır herkes evdeyken sevdiğimiz bazı salgın konulu yapımları sizler için sıraladık. İyi seyirler.

1) I Am Legend/Ben Efsaneyim (2007)

Korku ve bilim kurgu edebiyatı yazarı Richard Matheson’un yazdığı kitaptan uyarlanan ve daha önce “The Last Man on Earth (1964)”, “Omega Man (1971)” ismiyle uyarlanan bu film belki de en beğenilen salgın filmlerinden olabilir. Will Smith’in Robert Neville isimli bir bilim adamını canlandırdığı bu filmde kahramanımız bir yandan ilacı bulmaya çalışmakta bir yandan da hayatta kalmaya çalışmaktadır. Ancak zamanla yeni bir şeylerin farkına varacaktır…

2) Contagion/Salgın (2011)

Başrollerini Matt Damon, Jude Law gibi ünlü isimlerin canlandırdığı 2011 yapımı film, son zamanlarda listelerde en çok izlenen filmler arasında. Bunun nedeni ise karşı karşıya olduğumuz Covid-19 salgını ile benzerlikler göstermesi. Filmdeki hastalık sürecini, bulaşma sürecini, komplo teorileri ve pek çok konuyu izlediğinizde şaşıracağınıza eminiz.

3) Resident Evil Serisi/Ölümcül Deney (2002/2016)

Pek çok devam filminin ve oyununun yapıldığı bol aksiyonlu bu seride, Umbrella Corporation isimli bir şirketin deneylerinde üretilen T-virus isimli bir virüs, deneklerden biri tarafından çalınır ve Hive isimli araştırma tesisinin içine salınır. Virüs herkese bulaşmaya başlayınca işler çığırından çıkar.

4) Blindless/Körlük (2008)

Nobel ödüllü yazar Jose Saramago’nun aynı adlı kitabından uyarlanan 2008 yapımı filmde sebebi belli olmayan bir salgın sonucu insanlar görme yetilerini kaybetmeye başlarlar. Sadece bir kişinin kör olmadığı ve bu kişinin etrafından dönen olayları konu alan film oldukça huzursuz edici bir kurguya sahip.

5) Perfect Sense/Yeryüzündeki Son Aşk (2011)

Susan ve Michael isimli iki karakterin merkezde olduğu filmde, bir salgın insanların tek tek duyularını yok etmeye başlar. Önce koku alma duyularını yok eden şey hızla diğer duyuları da yok eder ve geriye hiç bir duygu kalmaz. Ancak Susan ve Michael tüm bunlardan daha değerli bir duyguya sahiptir.

6) 28 Days Later ve 28 Weeks Later/28 Gün Sonra ve 28 Hafta Sonra (2002/2007)

İzleyiciyle buluştuğu ilk günden beri izleyicilerde ve sinema dünyasında büyük yankı uyandıran, başarılı yönetmen Danny Boyle’un yönettiği bu film şempanzeler yoluyla tüm İngiltere’ye yayılan bir virüsü ve bu olayların üzerinden 28 gün geçmesini konu almaktadır. Vücuda girdiğinden 15 saniye içinde insanları etkisi altına alan ve organizmada yüksek düzeyde agresifliğe yol açan virüsten sonra dünya bambaşka bir hal almıştır.

7) World War Z/Dünyalar Savaşı Z (2013)

Hem başrolünü hem de yapımcılığını üstlendiği filmde Brad Pitt, ailesini korumaya ve tüm dünyayı virüs salgınından korumayı hedefleyen eski bir askeri canlandırmaktadır. Virüs bulaşan insanlar hasta olmayan insanlara saldırmaktadır ve gittikçe daha tehlikeli bir hal almaktadırlar. Bundan kurtulmanın tek yolu ise bir an önce panzehiri bulmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  8. Diyarbakır Kitap Fuarı - 19/27 Eylül 2020

8) Twelve Monkey/12 Maymun (1995)

Efsane yönetmen Terry Gilliam tarafından yönetilen ve başrolünde Bruce Willis’in oynadığı filmde James Cole isimle karakter geçmişe giderek virüsün yayılımını durdurmaya çalışmaktadır. 5 milyar insanın ölümüne yol açacak virüsü durdurmaya çalışmak ise zannedildiği kadar kolay olmayacaktır. Sonu çok etkileyici bir sürpriz ile biten bu bilimkurgu başyapıtını izlemeden geçmeyin.

9) The Masque of the Red Death/Kızıl Ölümün Maskesi (2013)

Usta yazar Edgar Allen Poe’un 1842’de yazmış olduğu kısa öyküden esinlenen bu kısa animasyon filmde renk ve çizimleri ile izleyenleri büyük bir etkisi altına almakta. Tüm ülkeyi etkisi altına almaya başlayan Kızıl Ölüm isimli bir hastalık vardır. Prens Prospero ise bu hastalıkla resmen dalga geçer ve sarayında ülkenin ileri gelenlerinden 1000 kişinin davet edildiği bir maskeli balo düzenler. Ancak etkinlikte davetsiz bir misafir de bulunmaktadır.

10) The Walking Dead ve Fear the Walking Dead/Yürüyen Ölüler (2010-….)

Nereden geldiği belli olmayan bir virüsün insanlara bulaştığı zaman zombiye dönüştüğü bu diziyi herhalde bilmeyen yoktur. 10. sezona dayanan ve bir Fear of Walking Dead isimli spin-off’u bulanan dizi başarılı kurgusu ve oyunculuğu ile büyük beğeni toplamış durumda.

11) Pandemic (2020)

2020 yılında Netflix’te yayınlanmaya başlayan bu belgesel dizisinde İnfluenza hastalığına karşı savaşan bilim adamları ve sağlık çalışanlarını izliyoruz. Dünyadaki çeşitli tesislerde çekilen belgesel salgın hastalıklarında ne yapılması ve ne gibi önlemler alınması konusunda dikkatli izlenmesi gereken bir yapım.

12) King of Thorn/İbara no O (2002-2005)

Listenin sonuna gelmişken bir de anime önerisinde bulunmak istedim. 2009 yapımı bu animede dünya, milyonlarca insanın ölümüne yol açan Medusa adlı virüsün etkisi altındadır. Tedavisi bulunamayan bu hastalığa karşı bir ilaç firması insanları dondurmak ve gelecekte tekrar uyandırmak üzere 160 gönüllü bulur. Bilinmeyen bir gelecekte, uyutulan diğer insanlarla birlikte uyanan Kasumi kendisini tuhaf canlılarla çevrilmiş vahşi bir dünyada bulur.

Bonus 1) Kingdom (2019-…)

Uzak Doğu, taht kavgaları, zombi salgını ve bol bol kılıç… Benim de severek izlediğim Netflix’in gözde dizilerinden Kingdom bütün bunların bir karışımı. “The Kingdom of The Gods” isimli çizgi romandan uyarlanan bu dizide Prens Chang, bir yandan ülkesini salgından kurtarmaya bir yandan da tahtını geri almaya çalışmaktadır. Ancak Haewon Klanı ve Kraliçe Cho buna izin vermemekte kararlıdır.

İlginizi Çekebilir: Karantinadayken Yapabileceğiniz 10 Şey

Listede eksik gördüğünüz yapımlar elbette ki olacaktır. Lütfen yorum yapmaktan kaçınmayınız.

Paylaş:
 • 3. Eskişehir Kitap Fuarı – 08/13 Aralık 2020

  Eskişehir’in en sevilen etkinliklerinden biri olan Eskişehir Kitap Fuarı, bu sene 8 ve 13 Aralık tarihleri arasında Odunpazarı Tüyap Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar

 • 8. Diyarbakır Kitap Fuarı – 19/27 Eylül 2020

  Çok sevilen ve bu sene 8.si düzenlenecek olan Diyarbakır Kitap Fuarı, 19 ve 27 Eylül tarihleri arasında Yenişehir Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

 • 39. İstanbul Kitap Fuarı – 31 Ekim/08 Kasım 2020

  Türkiye’nin en büyük fuarlarından İstanbul Kitap Fuarı bu sene 31 Ekim ve 8 Kasım tarihleri arasında, Büyükçekmece Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Her yıl yarım milyon ziyaretçiye ulaşan Uluslararası

 • Survivor 2020 Kim Şampiyon Olur ? Büyük Anket !

  Dünyanın en çok izlenen yarışması Survivor Ünlüler Gönüllüler’de sence 2020’in şampiyonu kim olmalı? Yarışmacıların kıyasıya rekabet ettiği ve şimdiye kadar bir çok rakibin elendiği Survivor Ünlüler Gönüllüler 2020 yarışmasının şampiyonu

 • Dünya Kickbox Şampiyonası Kemer Maçı – İzmir 2020

  World Gp Turkey (WGPT) tarafından organize edilen Dünya Şampiyonluk Kemer Maçı, 19 Eylül Cumartesi günü Fuar İzmir Açık Alan Gaziemir de gerçekleşecek. Türkiye den Muzaffer Gemici ‘nin rakibi Rus Tamerlan

 • 25. İzmir Kitap Fuarı -28 Kasım/06 Aralık 2020

  Korona virüsü nedeni ile ertelenen 25. İzmir Kitap Fuarı’nın yeni tarihi belli oldu. Yoğun ilgi göre fuar 28 Kasım ve 6 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

 • Ramazan Bayramı Ev Konserleri Listesi 2020

  Salgın nedeniyle evde kaldığımız günlerde #evdekal konserleri gerçekleştiren bir çok sanatçı Ramazan Bayramı’nda da konserlerine devam edecek. 24 ve 26 Mayıs tarihlerine denk gelecek olan Ramazan Bayramı dolayısı ile bir

 • Türkiye’nin Kültür Hazineleri Evde Bayram Konserleri

  Cumhurbaşkanlığı, Türkiye’nin farklı şehirlerindeki kültür hazinelerimizde düzenlediği konserlerle, korona virüs nedeniyle evlerinde olan vatandaşlara çok renkli bir konser programı düzenleyecek. 19 Mayıs’ta Şirin Pancaroğlu Ve Bora Uymaz – “Marifetnağme” Türk Müziği

 • İş Sanat’tan Bayram Konserleri 2020

  Birbirinden önemli isimlerin yer alacağı bayram konserleri, 24 ve 26 Mayıs tarihleri arasında İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarında sizlerle. Yerli ve yabancı birçok sanatçının evlerinden kaydettikleri konserleriyle pandemi süresi boyunca

 • MigrosTV Umutla Yarına Bayram Konserleri

  Birbirinden eğlenceli konser ve sohbetlere imza atan MigrosTV bu bayramda da ünlü isimleri ekranlara getirmeye devam edecek. Umutla Yarına Bayram Konserleri, P&G’nin katkıları ile evinize geliyor. Hemen MigrosTV Youtube kanalına

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Etkinliğe Yorum Yap