Evden Gezebileceğiniz En Güzel Sanal Müzeler | EgeEtkinlik.com | Fırsat Etkinlikleri | Konserler | Tiyatro | Festival

Evden Gezebileceğiniz En Güzel Sanal Müzeler

Home » Etkinlikler » 2020 Etkinlikleri » Evden Gezebileceğiniz En Güzel Sanal Müzeler

Yorum Ekle

Gelişmekte olan teknoloji bizlere her geçen gün yeni imkanlar sunuyor. Daha önce uğraş gerektiren pek çok şey artık yerinizden kalkmadan, sadece bir tıkla önünüze geliyor. Bunlardan bir tanesi de sanatseverleri yakından ilgilendiren sanal müzeler.

Karantina dolayısıyla pek çok işimizi ertelemek veya iptal etmek zorunda kaldık. Bizi en çok da zorlayan dışarı çıkıp gezememek. Demin de değindiğimiz gibi eksik de olsa teknoloji bu işi kolaylaştırdı. Bizde sizler için bu müzeleri listelemeye çalıştık.

1) Ayasofya Müzesi

İstanbul’da bulunan ve 2019’da dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Ayasofya Müzesi, pek çok siyasi tartışmaya da sebep olmuştur. 532 yılında İmparator Justinianus’un emri ile yapılan ve yaklaşık 1000 sene boyunca kilise olarak kullanılan bu eser, İstanbul’un fethi ile camii olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1935’te ise müzeye dönüştürülmüştür.

Müzeyi gezmek için tıklayınız…

2) Efes Müzesi

İzmir’in pek çok devlete ev sahipliği yapmış Selçuk ilçesinde bulunan bu müzede Miken, Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait önemli eserler bulunmaktadır. Her yıl kazılar sonucu yeni eserlerin bulunduğu bu müze yaklaşık 64000 yer alır.

Müzeyi gezmek için tıklayınız…

3) Mevlana Müzesi

Konya’da bulunan ve içerisinde Hz. Mevlana’nın mezarının bulunduğu dergah, geniş bir alana yayılmış ve müze olarak kullanılmaktadır. Müzede Hz. Mevlana’ya ve Mevleviliğe ait eserler ile el yazması kitaplar, levhalar, kandiller ve musıki aletleri sergilenmektedir. Müzede bulunan ihtisas kütüphanesi 1854 yılında Postnişin Mehmed Said Hemdem Çelebi tarafından kurulmuştur.

Müzeyi gezmek için tıklayınız…

4) Dolmabahçe Sarayı

Sultan Abdülmecid tarafından 1843 yılında yapımına başlanan ve Batı mimarisine uygun olarak inşaa edilen bu yapı 1856 tarihinde kullanıma açılmıştır. Osmanlı ailesi tarafından kullanılan ve yönetim merkezi olarak da kullanılan bu sarayda Osmanlı’ya ait pek çok eser bulunmaktadır. Ayrıca Osmanlı’nın modernleşme dönemi, yıkılma dönemi ve Cumhuriyet’in ilan edilmesi gibi pek çok sahneye tanıklık etmiştir.

Müzeyi gezmek için tıklayınız…

5) Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen ve 1856 yılına kadar Osmanlı’nın yönetim merkezi olarak kullanılan bu saray 1924 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müzede, Osmanlı sarayında kullanılan tarihi pek çok eser bulunmakla birlikte, mimari yapısı da dikkat çekmektedir.

Müzeyi gezmek için tıklayınız…

6) British Museum

Londra’da bulunan ve 1759 yılında açılan bu müze, içerisinde 7 milyona yakın eser bulundurarak dünyanın en çok sayıda eseri bulunan müzelerinden biridir. Müze’de İngiltere kraliyet koleksiyonlarının yanı sıra dünyadan toplama önemli pek çok eser ve Türkiye’den de eserlerin bulunduğu bir alan yer alır.

İlginizi Çekebilir:  Dünya Kickbox Şampiyonası Kemer Maçı - İzmir 2020

Müzeyi gezmek için tıklayınız…

7) Louvre Museum

Paris’te bulunan bu müze, 2. Philippe tarafıdan 12.yy da kale olarak yaptırılmış, 1546 yılında Fransız krallarının resmi konutu olmuş ve 1793 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Meşhur Mona Lisa eserinin de bulunduğu müze’de Antik Çağ’lardan 21.YY’a kadar dünyadan pek çok eser bulunmaktadır.

Müzeyi gezmek için tıklayınız…

8) Guggenheim Museum

New York’ta, Solomon Guggenheim’ın modern sanat yapıtlarından oluşan koleksiyonunun sergilendiği müze, Frank Lloyd Wright’ın tasarımıdır ve 1959’da tamamlanmıştır. Geleneksel müze mimarlığından bütünüyle farklı bir anlayışı sergileyen yapı kütlesini, yukarı doğru açılarak yükselen beyaz renkli betondan yalın görünüşlü bir sarmal bant oluşturur.

Müzeyi gezmek için tıklayınız…

9) Rijksmuseum Müzesi

1800 yılında, Lahey’de, Hollandalı şehir yöneticilerine ait koleksiyonların sergilenmesi amacıyla açılan daha sonra 1808’de Louis Bonaparte’nin emri ile Amsterdam’a taşınan müze, Hollanda’nın ulusal müzesidir. Müze çeşitli eserlere sahip olmakta birlikte Hollanda sanat tarihi ile ilgili çok sayıda esere ev sahipliği yapar.

Müzeyi gezmek için tıklayınız…

10) Vatikan Müzeleri

1506 yılında inşa edilen ve dünyanın en büyük müzelerinden biri sayılan müzeler topluluğudur. Vatikan’ta bulunan müzeler Roma Katolik Kilisesi tarafından inşa edilmiştir. Dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan müzede, Sistine Şapeli ile birlikte 54 galeri bulunmaktadır.

Müzeyi gezmek için tıklayınız…

11) Hermitage Müzesi

Sankt Petersburg şehrinde bulunan ve dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. Yaklaşık 3 milyon sanat eserinden oluşan müze, dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahip bulunması nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alır.

Müzeyi gezmek için tıklayınız…

12) Pergamon Museum

Berlin’de bulunan ve Almanya’nın en büyük müzelerinden olan Pergamon Müzesi, 1901 ve 1930 yıllarında iki ayrı müze olarak yapılmıştır. Bergama Müzesi olarak da anılan müzede, özellikle Bergama’dan pek çok eser bulunmakla birlikte dünyadan pek çok antik eser yer alır. Türkiye’nin yardımı ile pek çok eserin toplandığı müzeye kaçak yollarla da bazı eserlerin kaçırıldığı düşünülmektedir.

Müzeyi gezmek için tıklayınız…

İlginizi Çekebilir: Evdeyken İzleyebileceğiniz 66 Online Tiyatro Oyunu

Paylaş:
 • 3. Eskişehir Kitap Fuarı – 08/13 Aralık 2020

  Eskişehir’in en sevilen etkinliklerinden biri olan Eskişehir Kitap Fuarı, bu sene 8 ve 13 Aralık tarihleri arasında Odunpazarı Tüyap Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar

 • 8. Diyarbakır Kitap Fuarı – 19/27 Eylül 2020

  Çok sevilen ve bu sene 8.si düzenlenecek olan Diyarbakır Kitap Fuarı, 19 ve 27 Eylül tarihleri arasında Yenişehir Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

 • 39. İstanbul Kitap Fuarı – 31 Ekim/08 Kasım 2020

  Türkiye’nin en büyük fuarlarından İstanbul Kitap Fuarı bu sene 31 Ekim ve 8 Kasım tarihleri arasında, Büyükçekmece Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Her yıl yarım milyon ziyaretçiye ulaşan Uluslararası

 • Survivor 2020 Kim Şampiyon Olur ? Büyük Anket !

  Dünyanın en çok izlenen yarışması Survivor Ünlüler Gönüllüler’de sence 2020’in şampiyonu kim olmalı? Yarışmacıların kıyasıya rekabet ettiği ve şimdiye kadar bir çok rakibin elendiği Survivor Ünlüler Gönüllüler 2020 yarışmasının şampiyonu

 • Dünya Kickbox Şampiyonası Kemer Maçı – İzmir 2020

  World Gp Turkey (WGPT) tarafından organize edilen Dünya Şampiyonluk Kemer Maçı, 19 Eylül Cumartesi günü Fuar İzmir Açık Alan Gaziemir de gerçekleşecek. Türkiye den Muzaffer Gemici ‘nin rakibi Rus Tamerlan

 • 25. İzmir Kitap Fuarı -28 Kasım/06 Aralık 2020

  Korona virüsü nedeni ile ertelenen 25. İzmir Kitap Fuarı’nın yeni tarihi belli oldu. Yoğun ilgi göre fuar 28 Kasım ve 6 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

 • Ramazan Bayramı Ev Konserleri Listesi 2020

  Salgın nedeniyle evde kaldığımız günlerde #evdekal konserleri gerçekleştiren bir çok sanatçı Ramazan Bayramı’nda da konserlerine devam edecek. 24 ve 26 Mayıs tarihlerine denk gelecek olan Ramazan Bayramı dolayısı ile bir

 • Türkiye’nin Kültür Hazineleri Evde Bayram Konserleri

  Cumhurbaşkanlığı, Türkiye’nin farklı şehirlerindeki kültür hazinelerimizde düzenlediği konserlerle, korona virüs nedeniyle evlerinde olan vatandaşlara çok renkli bir konser programı düzenleyecek. 19 Mayıs’ta Şirin Pancaroğlu Ve Bora Uymaz – “Marifetnağme” Türk Müziği

 • İş Sanat’tan Bayram Konserleri 2020

  Birbirinden önemli isimlerin yer alacağı bayram konserleri, 24 ve 26 Mayıs tarihleri arasında İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarında sizlerle. Yerli ve yabancı birçok sanatçının evlerinden kaydettikleri konserleriyle pandemi süresi boyunca

 • MigrosTV Umutla Yarına Bayram Konserleri

  Birbirinden eğlenceli konser ve sohbetlere imza atan MigrosTV bu bayramda da ünlü isimleri ekranlara getirmeye devam edecek. Umutla Yarına Bayram Konserleri, P&G’nin katkıları ile evinize geliyor. Hemen MigrosTV Youtube kanalına

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Etkinliğe Yorum Yap