23 Haziran 2024
Son Guncelleme Tarihi: 5 Kasım 2022

İzmir’de Sonbaharda Gezilecek En iyi 12 Yer

Sonbahar’ın gelmesiyle birlikte, güzel İzmir’in sakince gezilecek, görülecek en güzel 12 yerini sizler için listeledik.

Eylül ayına girmemizle sonbahar geldi. İzmir bu aylarda bile yazın etkisini gösterse de, bahar kendini yavaş yavaş gösterecek. Salgın nedeniyle gezemesek te, sakin bir tatil gününde İzmir’de özellikle sonbahar aylarında gezilebilecek çok güzel yerler mevcut. Eğer gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız bir göz atmanızda yarar var.

İzmir’de Manzara İzlemek İçin 19 Muhteşem Yer listemiz için tıklayınız…
İzmir’de Sevgiliyle Gidilecek En Güzel 20 Yer için tıklayınız…

1) Gölcük (Ödemiş)

Ödemiş ilçesinde bulunan, Manisa ve İzmir sıradağları arasında yer alan Gölcük Yaylası, sonbaharda gidilecek en iyi yerlerden. Adını doğa harikası gölünden alan Gölcük’e özel araçla, otobüsle veya dolmuş ile gidebilirsiniz. İzmir’den tren ile de Ödemiş’e gidebilirsiniz.

2) Birgi (Ödemiş)

Ödemiş ilçesine bağlı Birgi Köyü, asırlık çınar ağaçları ve taş evleri ile ünlü. Özellikle Çakırağa ve Sandıkoğlu konakları kesinlikle görülmesi gereken mekanlardan.

3) Tire

Tarihi ve kültürel açıdan önemli bir yere sahip Tire yemekleri ve pazarı ile de meşhur. Şehirden kaçıp güzel bir tatil yapmak isteyenlere önerilir. Tireye otobüs, tren ve özel aracınız ile gidebilirsiniz.

4) Sığacık (Seferihisar)

Sakin şehir unvanına sahip Seferihisar’ın liman kenti Sığacık. Yaz, kış kesinlikle gidilmesi gereken Sığacık, denizi ve sokakları ile sizleri büyüleyecek. İzmir’den kolayca otobüs ve dolmuş ile gidebilirsiniz.

5) Şirince (Selçuk)

Tarih konan Selçuk ilçesine bağlı, bir zamanlar tüm dünyanın kıyametin kopmayacağı yer olarak tanıdığı turistik köylerimizden. Özellikle şarabı ile meşhur. Ancak doğası, kahvaltısı ve Matematik Köyü ile de isminden söz ettiriyor. Selçuk’a tren ile gidip oradan otobüs veya dolmuş ile Şirince’ye gidebilirsiniz.

6) Karagöl (Menemen)

İzmir Karagöl Tabiat Parkı, Menemen’in Yamanlar Dağı mevkiinde yer almaktadır. Her mevsim muhteşem görüntülerin izlendiği İzmir Karagöl Tabiat Parkı içerisinde ve çevresinde doğa yürüyüşü, foto safari, bisiklet gezintisi faaliyetleri yapılabilirsiniz. Otobüs ve özel aracınız ile gidebilirsiniz.

7) İnciraltı (Balçova)

İnciraltı eskiden beri İzmirlilerin hafta sonu gezintilerinin gözde yerlerinden biridir. Sahili, balık lokantaları, çiçek seraları, mandalin bahçeleri ve kent ormanı ile sizlere muhteşem bir gezi fırsatı sunuyor. Özellikle balık ekmek yemeyi unutmayın…

8) Homeros Vadisi (Bornova)

İsmini MÖ 8. yüzyılda İzmir’de yaşadığı kabul edilen, İlyada ve Odysseia’nın derleyicisi Homeros’tan alan Homeros Vadisi şehrin kalabalığından kaçıp dinlenmek için, ailece piknik yapabileceğiniz şahane bir rekreasyon alanı.

9) Bozdağ (Ödemiş)

Özellikle kışın kayak sezonu ile meşhur Bozdağ, baharda da gezi, kamp ve tırmanış gibi spor aktiviteleri ile popüler bir alan.

9) Nebiler Şelalesi (Dikili)

Nebiler Şelalesi veya Aşıklar Şelalesi, İzmir’in Dikili ilçesine bağlı ve hala pek çok kişinin görmediği yerlerden. Muhteşem şelalesi ve doğası ile meşhur Nebiler Köyü’nde yer alan bu yere bu aylar da bir fırsat verebilirsiniz.

10) Nazarköy (Kemalpaşa)

Kemalpaşa ilçesine bağlı, dere yatağında kurulmasından dolayı adı Kurudere Köyü iken, el emeği göz boncuğu imalatından dolayı, 2007 yılında ismi Nazarköy olarak değiştirilmiştir. Yerli yabancı birçok doğasever ve turist gruplarının uğrak yeri haline gelen köye, her yıl düzenlenen boncuk festivali ile de ilgi artmaktadır.

11) Kuş Cenneti (Çiğli)

Resmi sayılara göre 289 kuş türünün bulunduğu Çiğli ilçesinde yer alan Kuş Cenneti özellikle büyük nüfusa sahip flamingo kuşları ile meşhur. Piknik alanları da bulunan bu güzel doğa harikasını günübirlik gezebilirsiniz.

12) Behzat Tepesi (Balçova)

Balçova’da Termal Otel’in arka tarafında bulunan Behzat Tepesi özellikle sporcular tarafından sıklıkta ziyaret edilmekte. Tırmanış ve koşu için tercih edilen yeri sizde keşfedebilirsiniz.


Listeyi beğendiyseniz, içeriği sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayınız…
Daha Fazla içerik için İzmir Yapılacaklar Listesi Instagram hesabını takip etmeyi unutmayın.
https://www.instagram.com/izmiretkinlikajansi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir