5 Aralık 2023
Son Guncelleme Tarihi: 5 Temmuz 2023

aile.gov.tr Doğum Parası Başvurusu 2023

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aile.gov.tr doğum parası başvurusu yapmak artık çok kolaylaştı. Doğum yapan vatandaşlar doğum yardımı sorgulaması yaparak para yardımı alacak. E-devlet Fatma Yanık doğum parası nasıl alınır, PTT başvuru şartları ve başvuru formu 2023 detaylarını burada bulabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bebek sahibi olan vatandaşlara doğum parası veriyor. Doğum yardımı almak isteyen aileler, aile.gov.tr üzerinden yayınlanan şartlara uyarak e-devlet üzerinden başvuru yapması gerekiyor.

Yeni bebek sahibi olan anne ve baba bakanlığa başvuru yaparak 1300 TL’ye kadar bebek parası alabiliyor. Doğum parası almak isteyen aileler öncelikle bebeğin doğması gerekiyor. Doğum gerçekleştikten sonra doğduğuna dair doğum belgesini çıkması gerekiyor. Doğum belgesi çıktıktan sonra çocuğa nüfus müdürlüğüne giderek Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Belgesi alınması gerekiyor. Kimlik ile birlikte artık bebek için başvuru yapabilirsiniz.

Bakanlık doğan her çocuk için ödeme yapmaktadır. Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk içinse 600 TL doğum parası alabilirsiniz. 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren doğan tüm çocuklarınız için doğum yardımından faydalanabilirsiniz.

aile.gov.tr Doğum Parası Nasıl Alınır? Başvuru Formu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Doğum Parasından faydalanmak isteyen vatandaşlar, Doğum Belgesi, bebeğin kimlik fotokopisi ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine giderek başvuru yapması gerekmektedir. Detaylı bilgi için ALO 144 hattını arayabilirsiniz.

Doğum Parası Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum parası başvurusu yaptıktan başvuru sonucunuzu öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama linkine tıklayarak e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

aile.gov.tr Doğum Parası Nereden Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğum paraları nakit olarak ödenmektedir. Doğum yardımı başvurusu kabul edilen aileler doğum parasını en yakın PTT şubesine giderek T.C. kimlik numaraları ile birlikte alabilirler.

Başvurulardan haberdar olmak için Whatsapp, Telegram ve Sosyal Medya Hesaplarımıza katılın.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir