21 Şubat 2024
Son Guncelleme Tarihi: 18 Ocak 2024

Çocuğu Okula Giden Annelere Destek: 6505 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet çocuğu okula giden annelere destek başvurusunun başladığını duyurdu. 6505 TL yardım başvurusu nasıl yapılır, annelere para yardımı başvuru şartları nelerdir 2024, SED yardımı e-devlet başvuru formu nasıl doldurulur detayları Ege Etkinlik sitemizden inceleyebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Sosyal Ekonomik Destek programı kapsamında çocuğu okula giden annelere destek verilecek. Sosyal yardıma başvurular e-devlet üzerinden yapılacak. SED Yardımı kapsamında devlet desteğinden nasıl yararlanabileceğinizi, başvuru sürecini ve başvuru şartlarını detaylı bir şekilde ele alacağız.

Türkiye genelinde Aile Bakanlığı koordinasyonu altında yürütülen SED yardımı, vatandaşların hayatını kolaylaştırmak amacıyla verilmektedir.

Sosyal yardım programları kapsamında verilen SED, özellikle çocukları okula giden annelerin ekonomik yükünü hafifletmeyi amaçlayan bir devlet programıdır.

Maddi sıkıntı içinde ailelere ekonomik bir nefes aldırarak çocukların zorluk çekmeden okula devam edebilmesini sağlanmaktadır. Bakanlık SED yardımı kapsamında kadınlara 6505 TL’ye varan destek vermektedir.

Okul öncesi için ödeme 2 bin 421 liradan 3 bin 614 liraya, ilköğretimde okuyan çocuk için 3 bin 632 liradan 5 bin 421 liraya, ortaöğretimde okuyan çocuk için 3 bin 874 liradan 5 bin 782 liraya, yükseköğrenimde okuyan çocuk için 4 bin 358 liradan 6 bin 505 lira alınacak.

Çocuğu Okula Giden Annelere Destek Şartları Nelerdir?

SED Yardımı başvurusu için belirli şartlar bulunmaktadır. Başvuru sahibinin gelir durumu, çocuğun okula devam etmesi gibi kriterlere uygunluk sağlamak önemlidir. Başvuru öncesinde, bakanlığın belirlediği şartları dikkatlice incelemek gerekmektedir. Çocuğu okula giden annelere destek için başvuru şartları şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek ailelere
 • Olağanüstü felaket sonrası ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olması
 • Boşanmış veya eşi vefat ettikten sonra çocuklarının bakımını devam ettirmeyen annelere

Çocuğu Okula Giden Annelere Destek Başvurusu

SED yardımı başvurusu e-devlet üzerinden alınır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açılan başvuru formuna https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. İstenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvurulardan haberdar olmak için INSTAGRAM hesabımızı takip edin.

3.6/5 - (5 votes)

2 thoughts on “Çocuğu Okula Giden Annelere Destek: 6505 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Yardıma ihtiyacım var ihtiyaçlarımı alamıyorum kirada oturuyom çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılamak da zorlanıyorum sizin yardım etmenizi istiyorum

  Yanıtla
 • Pınar acar

  Okula giden 10 ve 8 yaşında çocuğum var eğitim desteği istiyorum

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir