24 Temmuz 2024
Son Guncelleme Tarihi: 31 Aralık 2023

EYT Avans Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024

EYT’liler emekli olmayı beklerken maaşı bağlanmayanlara avans müjdesi geldi. EYT Avans Başvurusu şartları, SGK EYT avans ödemesi başvuru formu 2024, e-devlet başvuru ekranı, Emeklilikte Yaşa Takılanlar avans hesaplama detayları EgeEtkinlik.com da bulabilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin ardından milyonlarca kişi emekli olmak için SGK dan haber beklerken, bağlanacak maaşlarından avans çekebilecekleri haberi geldi.

2 Milyon kişinin yararlanacağı EYT düzenlemesi sonrası henüz maaşı bağlanmayan kişiler avans çekebilecek. 3 Mart 2023 tarihi itibariyle resmen hayata geçirilen EYT yasasından faydalanmak için vatandaşlar yönetmeliğe göre 90 gün içinde emekli maaşı bağlanmazsa avans hakkına sahip oluyor.

EYT Avans Başvurusu Şartları

  • 3 Mart itibariyle emeklilik başvurusu yapanlar
  • Emeklilik başvurusu yaptıktan sonra 90 günü dolduranlar
  • 90 günü doldurmasına rağmen emekli olamayanlar

EYT Avans Başvurusu Nasıl Yapılır?

EYT Avans ödemesi almak isteyen vatandaşlar, emeklilik başvurusu tarihinden itibaren 90 günü doldurduktan sonra en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’na bir dilekçe ile müracaat ederek avans başvurusunu yapabilecek. 3 Mart 2023 tarihinde başvuru yapan bir vatandaş, 2 Haziran sonrası kuruma giderek başvurusunu yapabilecek.

EYT Avans Hesaplama

90 gün içinde gelir ve aylık bağlanmaması durumunda net asgari ücretin üç katına kadar alabiliyor. Yapılan başvuru değerlendirmeye alınıyor ve SGK tarafından uygun görülen avans miktarı emeklilik bekleyen kişinin hesabına yatırılıyor.

Başvurulardan haberdar olmak için Whatsapp, Telegram ve Sosyal Medya Hesaplarımıza katılın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir