14 Haziran 2024
Son Guncelleme Tarihi: 3 Ocak 2024

Sel Felaketi Devlet Desteği – Sel Yardımı Sorgulama 2024

Ülkemizin dört bir yanına vuran sel felaketi sonrası evi ve iş yerini su basan vatandaşlara sel yardımı verilecek. Sel yardımı başvurusu nasıl yapılır, AFAD Sel Yardımı Sorgulama, devlet desteği 2024, KOSGEB sel desteği nasıl alınır, sel felaketi faizsiz kredi, belediye sel yardımı detaylarına Ege Etkinlik sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yurt genelinde yaşanan sel baskınları sonrası ev ve iş yerini su basan kişilere sel yardımı yapılacak.

Yağışlar ülkemizi etkisi altına alırken, Batı, Marmara, Karadeniz ve Doğu bölgelerinde aşırı yağış ve deniz taşması sebebiyle sel meydana geldi. Bir çok vatandaşın evini su basarken, iş yerleri de zarar gördü. Fırtınanın etkisiyle büyük zararlara yol açan sel baskınlarıyla mücadele sürerken, ev ve iş yerlerinde meydana gelen zararın karşılanması için devlet vatandaşlara yardım yapmaya hazırlanıyor. AFAD tarafından tespit edilen ev ve iş yerleri zarar gören vatandaşlara verilecek. Bunun yanı sıra belediyeler vatandaşlarına eşya ve tadilat yardımı yapacak. KOSGEB tarafından zararı büyük olanlara faizsiz veya düşük faizli krediler verilecek.

Sel Felaketi Devlet Desteği Sorgulama

Bir çok bölgede meydana gelen afet sonrası devlet, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve AFAD işbirliğinde vatandaşlara hane başı yardım yapacak. İş yeri zarar gören vatandaşlar da bu kapsamda değerlendirilecek ve tek seferlik bir ön ödeme gerçekleşecek. Tespitleri AFAD’ın ekipleri gerçekleştirecek. AFAD’a yapılacak başvurular sonrasında yapılan tespitlerle sel yardımı alacak vatandaşlar belirlenecek.

Sel Yardımı Sorgulama

AFAD tarafından yapılacak tespitler sonrası sel yardımı alacak kişiler e-devlet üzerinden sorgulama yapabilecek. Sel yardımı alıp almadığınız sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-hane-basi-destek-odeme-sonucu-sorgulama linkine tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Belediye Sel Yardımı Başvurusu

Şehrinizde meydana gelen sel felaketi sonrası belediyeler çalışma başlatarak vatandaşlara her türlü konuda yardımcı oluyor. Sel sonrası vatandaşların en büyük ihtiyaçları karşılanıyor. Kalacak yer, ev eşyası ve nakdi destek gibi yardımlar yapılıyor. Belediyenizi arayarak durumunuzu dile getirdikten sonra gerekli yardımlar en kısa sürede size ulaştırılacaktır.

KOSGEB Sel Desteği Nasıl Alınır?

Yağışlardan etkilenen iş yerlerine KOSGEB 1 milyon TL’ye kadar faizsiz kredi vereceğini açıkladı. Bir çok iş yerinde yoğun yağış veya denizin taşması sebebiyle maddi hasar meydana geldi. Bunun üzerinden harekete geçen KOSGEB Kobilere faizsiz kredi desteği vereceğini açıkladı. 12 ay geri ödemesiz olarak verilecek krediler 24 ay vadeli olarak verilecek. Kobiler krediyi 3 ayda bir banka üzerinden ödeyecek. Başvurular internet üzerinden yapılabilecek.

KOSGEB Sel desteğinden faydalanmak için https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/Index?ReturnUrl=%2f linkine tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

Sel Mağduru Çiftçilere Destek Ödemesi

Sel nedeniyle tarlası, merası zarar gören çiftçilere nakdi destek ödemesi yapılacak. Su taşkını sebebiyle küçükbaş veya büyükbaş hayvanını kaybedenlere hayvan desteği verilecek. Evi veya ahırı da zarar gören kişilere de destekleme ödemesi yapılacak. Desteklerden faydalanmak isteyen çiftçilerin Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir.

Başvurulardan haberdar olmak için Sosyal Medya hesaplarımızdan bizi takip edin.

2 thoughts on “Sel Felaketi Devlet Desteği – Sel Yardımı Sorgulama 2024

  • Ayşe

    Benim 5 çocuğum var okula gidiyorlar yardıma ihtiyacım var ben çalışamıyorum

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir