1 Aralık 2023
Son Guncelleme Tarihi: 15 Şubat 2023

Deprem Destek Ödemesi Yardım Başvurusu

Deprem Destek ödemesi başvuru nasıl yapılır?, sosyal yardımlaşma 2023, 10000 TL yardım başvurusu, 2.000 TL kira yardımı, taşınma yardımı, nakliye deprem yardımı nasıl alınır?, e-devlet afetzede hak sahipliği başvurusu, afadzade kaydı kayıt detaylarına ulaşabilirsiniz.

Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi merkez üssünde gerçekleşen ve 10 ilimizi etkileyen yıkıcı deprem sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan Deprem Destek Ödemesi ve kira yardımı yapacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremden etkilenen tüm vatandaşlara ilk etapta bir seferlik 10.000 TL sosyal yardım alacak. Depremden önce kirada oturan vatandaşlara 2.000 TL ve evi yıkılan, evi olmayan ev sahiplerine ise 5.000 TL kira yardımı yapılacak. Konteyner kentlerde kalmak istemeyen vatandaşların taşınma masrafları da karşılanacak. Taşınma yardımı kapsamında her aileye nakliye için 5.000 TL daha yardım yapılacak. Depremzede vatandaşlara kira yardımı bir yıl boyunca ödenecek. Depremden etkilenen vatandaşlardan kiracılar bir yılın sonunda toplamda 39.000 TL, ev sahipleriyse toplamda 75.000 TL kira, taşınma yardımı ve sosyal yardım almış olacak.

Ayrıca depremde yakınını kaybeden vatandaşlara da 100.000 TL acil destek parası verileceği açıklandı.

Depremzedelere 10.000 TL Yardım

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen vatandaşlara devlet yardım paketini açıkladı. Depremde evini ve eşyalarını kaybeden herkese 10000 TL yardım yapacak. Sosyal yardım vatandaşların IBAN numaralarına yatırılacak. Vatandaşların genel ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılacak deprem destek ödemesinden 10.000 aile faydalanacak. Destek ödemesi sadece bir seferlik yapılacak.

Depremzede Taşınma Yardımı

Depremde evleri yıkılan veya büyük hasar gören vatandaşlara taşınma nakliye yardımı verilecek. Konteyner kentlerde kalmak istemeyen her aileye 5.000 TL yardım yapılacak. Nakliye yardımı sadece bir kerelik verilecek.

Depremzede Kira Yardımı

Ülkemizde meydana gelen büyük deprem sonrası evlerini kaybeden vatandaşlara kira yardımı verilecek. Kira yardımı kapsamında ev sahiplerine 5.000 TL, kiracılara ise 2.000 TL yardım verilecek. Depremzedelerin 1 yıl boyunca kiraları devlet tarafından karşılanacak.

Depremde Yakınını Kaybeden Vatandaşlara 100.000 TL Yardım

Depremde hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına acil ihtiyaçlarını karşılaması için 100.000 TL verilecek. Vatandaşlar acılarını dindirmese de geride kalanlar için yeni evlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek. İlerleyen günlerde ihtiyaç olması halinde destekler devam edecek.

Devlet Deprem Destek Ödemesi Başvuru Şartları

Devlet tarafından verilecek Deprem Destek Ödemesinden faydalanmak isteyen vatandaşlar, aşağıdaki şartlara uyması gerekiyor.

  • Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde yaşıyor olmak,
  • Depremde evinin yıkılmış, zarar görmüş ve kullanılmayacak halde olması,

Deprem Destek Ödemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Deprem Destek Ödemesi almak isteyen vatandaşlar için Afetzede Hak Sahipliği Başvurusu yapmanıza gerek olmadığı İletişim Başkanlığı tarafından duyuruldu. Depremzedelerin e-devlet üzerinden veya başka bir yere başvuru yapmasına gerek olmadığı açıklandı. Depremzede veya yakını olarak yine de bir başvuru yapmak isterseniz, aşağıdan e-devlet başvuru linklerine ulaşabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu için tıklayın.

https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

Riskli Yapı Kira Yardımı Başvurusu için tıklayın.

https://www.turkiye.gov.tr/csb-kentsel-donusum-kira-yardimi-basvurusu-4621


Yeni Başvuruları kaçırmamak için Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin.

Telegram: https://t.me/egeetkinlik

Youtubehttps://www.youtube.com/channel/UCK_Ani0ACkUKkkkJeCbwfdQ

Tiktokhttps://www.tiktok.com/@bakicelik92

Instagramhttps://www.instagram.com/basvuruprofesoru/

1/5 - (1 vote)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir