24 Haziran 2024
Son Guncelleme Tarihi: 15 Aralık 2023

MEB AKUB Başvuru Nasıl Yapılır? 2024

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde AKUB arama kurtarma birimi deprem bölgesinde çalışmalarda yer alıyor. MEB AKUB başvuru nasıl yapılır 2024, AKUB açılımı nedir, başvuru şartları nelerdir? detaylarına ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan Arama Kurtarma Birimi AKUB, deprem bölgesinde görev almaya başladı. MEB bünyesindeki AKUB ekibinde görev almak isteyenler başvuru yapması gerekiyor.

Türkiye’nin 81 ilinde kurulan AKUB, her ilde 25 personelden oluşuyor. Gerekli eğitimleri alan personeller öğretmenlerden seçilecek. Öğretmenler AFAD ile koordineli olarak çalışacak. 42 saatlik eğitimden geçecek öğretmenler deprem, sel ve yangın gibi afet durumlarında görevlendirilecek. Rehber öğretmenleri psikososyal destek verirken diğer öğretmenler ise arama kurtarma faaliyetlerinde etkin görev alacak.

MEB AKUB Personeli Nasıl Olunur?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her ilde kurulacak AKUB personeli olmak isteyen kişiler, MEB bünyesinde öğretmen olarak görev alıyor olması gerekiyor. Daha sonra AKUB tarafından düzenlenen 10 saatlik “Arama, Kurtarma ve Tahliye Eğitimi Semineri” eğitimini ve sonra 32 saatlik “Arama Kurtarma Ekibi Eğitimi Kursu” eğitimini başarı ile tamamlamış olması gerekecek.

MEB AKUB Başvuru Şartları

  • Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen olarak çalışıyor olmak,
  • 42 saatlik eğitimi başarıyla tamamlamış olmak,
  • AFAD ile koordineli çalışmak için AFAD gönüllüsü olmak,
  • Tatbikat ve eğitimlere düzenli olarak katılmak,
  • Faaliyetlerde bulunmak için herhangi bir engelinin bulunmaması,
  • Her türlü iklim ve yolculuk şartlarına dayanıklı olması.

MEB AKUB Başvuru Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı Arama Kurtarma Birimine başvuru yapmak isteyen öğretmenler, aşağıdaki formu indirdikten sonra gerekli yerleri doldurarak ilçe milli eğitim müdürlüğüne teslim etmesi gerekiyor.

Yeni Başvuruları kaçırmamak için Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin.

Telegram: https://t.me/egeetkinlik

Youtubehttps://www.youtube.com/channel/UCK_Ani0ACkUKkkkJeCbwfdQ

Tiktokhttps://www.tiktok.com/@bakicelik92

Instagramhttps://www.instagram.com/basvuruprofesoru/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir